Obytná zóna – Chorvátsky Grob – Slnečná ulica

Riešená lokalita sa nachádza v severovýchodnej časti Chorvátskeho Grobu a je prístupná dvoma vjazdami. Okolie je zastavané rodinnými domami situovanými momentálne na dlhých slepých uliciach. Pozemok je rovinatý s obdĺžnikovým tvarom. Návrh vnáša poriadok do urbanisticky neprepojeného prostredia vytvorením novej ulice, ktorá umožní prepojenie celého okolitého územia do kompaktnej modernej obytnej štvrte.

Cieľom je vytvoriť ulicu, ktorá zjednotí lokalitu do jedného celku, otvorí sa pre všetkých obyvateľov susedstva a vytvorí príjemné bývanie v rodinných domoch v zelenom prostredí. Architektonické riešenie sa snaží využiť výhody, benefity pozemku – proporcie a orientáciu k svetovým stranám a okolitú zástavbu. Nová ulica je navrhnutá pozdĺž hranice pozemku a prepája už jestvujúce vjazdy na parcelu, ktoré sú v jej vzdialených koncoch.

V riešenom území vznikne jedenásť stavebných parciel pre rodinné dvojdomy. Domy sú obdĺžnikové a odsadené pozdĺž ulice na uličnú čiaru. Sú dvojpodlažné s plochou extenzívnou zelenou strechou. V prednej otvorenej časti sú umiestnené stojiská pre automobily a za domom sa vytvára súkromná záhrada.

Každý dom pozostáva z dvoch zrkadlových bytových jednotiek so samostatnými vstupmi z boku domu, z ľavej alebo pravej strany za oplotením pozemku. Obytné jednotky sú rozdelené na dennú a nočnú časť. Na prízemí je denná časť domu a na poschodí je nočná časť s troma obytnými miestnosťami. Obytné miestnosti sú príjemne osvetlené a denná časť je opticky prepojená s prírodou v záhrade.

Výrazným architektonickým prvkom na fasáde je prestrešenie parkovacích miest a terasy, ktoré obopína celý objekt. Aby pozemok nebol príliš zatienený, strieška prepúšťa dostatok denného osvetlenia pomocou drevených lamiel, ktoré sú pohyblivé. Fasádna úprava objektu je zameraná na prírodné materiály a zemité farby.

Ponúka sa využitie domov ako dvojgeneračných, ktoré s celou novou otvorenou zástavbou vytvárajú príjemné až komunitné bývanie, ktoré bude prínosom pre celú obytnú štvrť.