Rodinný dom v Hainburg an der Donau, Rakúsko

 

Rodinný dom v rakúskej obci Hainburg an der Donau sme navrhli pre mladú rodinu s dvoma deťmi. Dôležitým aspektom tohto návrhu bola snaha o zníženie investičných nákladov a komplikovaný pozemok z hľadiska orientácie na svetové strany s náročným terénnym profilom.

Už od začiatku sme sa snažili vytvoriť jednoduchý, elegantný ale funkčný dom, ktorý by nevyžadoval veľké investície pri výstavbe a neobsahoval finančne nákladné riešenia a detaily. Vzhľadom na nie úplne ideálnu orientáciu pozemku a jeho terénny profil sme sa rozhodli umiestniť vstup do domu na druhé podlažie. Od ulice je dom opticky uzavretý a poskytuje obyvateľom potrebné súkromie.

Na hornom/vstupnom podlaží sa nachádza predsieň a nočná zóna rodinného domu. Na pravej strane je situovaná spálňa rodičov so šatníkom, na ľavej strane sú dve detské izby a hlavná kúpeľňa s WC. Obe podlažia sú prepojené zmiešanočiarym schodiskom s veľkým oknom do záhrady.

Spodné podlažie obsahuje miestnosti dennej zóny. Veľká obývacia izba je prepojená s kuchyňou a jedálňou a poskytuje krásne výhľady do záhrady. Optické prepojenie interiéru s exteríerom zabezpečujú veľké presklené plochy a taktiež veľkorysá terasa. V pravej časti dolného podlažia sme situovali hosťovskú izbu, ktorá v prípade, že budú klienti starší môže slúžiť ako spálňa a dom vie fungovať v dvojgeneračnom režime.

Kompozícia hmoty domu je jednoduchá, minimalistická podriadená pozemku a orientácií na svetovej strany. Snažili sme sa o moderný koncept nenáročný na investície pri výstavbe. Dom je zastrešený modernou pultovou strechou s plechovou krytinou.


Podobné projekty