Rodinný dom v Káhire

 

Pozemok je možné rozdeliť na 4 funkčné časti. Vstupná časť od ulice, ktorá vytvára prechod z verejného priestoru do priestoru súkromného. Druhá časť je samotný rodinný dom, tretia je centrálna časť pozemku s bazénom, okolo ktorého je orientovaný dom, a v zadnej časti pozemku sa nachádza záhrada so zeleňou.

Hmotovo dom odkazuje na historické stavby, ma pôsobiť ako „ruina“, už vo vstupnej časti sa nachádza vodná plocha do ktorej sa akoby „zosúva“ múr. Tento prvok ma vytvoriť „wow“ efekt pre návštevníka, pre domácich a hostí. Dom sa otvára do pozemku, celá dispozícia je orientovaná okolo bazénu a terasy.

V zadnej časti pozemku pôsobí dom dojmom, akoby vyrastal zo záhrady. V záhradnej časti sú použité stenové prvky v rovnakom kamennom obklade, ktoré záhradu členia, na menšie celky s intímnejšou atmosférou. Izby sú orientovane juhozápad. Presklené plochy na druhom a treťom nadzemnom podlaží sú chránené pred slnečným žiarením lamelami. Presklené plochy na prízemí sa dajú uzavrieť.

V regióne je zvyklosťou mať okrem súkromnej časti, aj priestor určený pre hostí. Túto funkciu zvyčajne plní druhá obývacia izba. Táto sa nachádza na prízemí v časti domu od ulice a má k dispozícii aj samostatný vstup. Ďalej je na prízemí jedáleň, kuchyňa a komunikačné jadro so schodiskom a výťahom. Na druhom a treťom podlaží sú spolu štyri spálne, obývacia miestnosť a spoločenská miestnosť. Každá spálňa má výhľad na bazén, šatník, kúpeľňu a terasu.


Podobné projekty