Hľadáte ideálny pozemok pre stavbu vášho rodinného domu? Náš kvalifikovaný tím odborníkov vám vie pomôcť aj v tejto otázke.
Výber vhodného stavebného pozemku je veľmi dôležitým rozhodnutím, ktoré budúci stavebník rodinného domu musí urobiť. Výhody i nevýhody stavebného pozemku nemožno v budúcnosti totiž zmeniť, môžeme ich len zmierniť či zvýrazniť pri vlastnej výstavbe rodinného domu.
Vyberieme vám vhodné lokality či regióny s ohľadom na dochádzanie do zamestnania, dochádzku detí do školy, dosah mestskej dopravy a dostupnosť ďalších služieb obchodných, zdravotníckych a pod.
Najmenšie stavebné parcely sú určené pre výstavbu radových rodinných domov, s veľkosťou okolo 300 m2 a minimálnou šírkou od 6 do 7,2 m. Výhodnejšie sú parcely so šírkou 9 až 10 m.
Stredné parcely vhodné pre menšie voľne stojace domy alebo dvojdomy majú výmeru od 400 do 600 m2, pričom optimálna šírka je 14 až 18 m u dvojdomov a 18 až 24 m pri voľne stojacich domčekoch. Veľké parcely (1000 m2 a viac) zodpovedajú výstavbe rodinných domov s bohatým zázemím, ako bazény a záhrady.
S veľkosťou parcely rastie jej úžitková hodnota, ale aj cena a náročnosť na údržbu. Preto je dôležité zvážiť finančné možnosti na kúpu parcely a jej následnú starostlivosť.
Pri výbere pozemku je dôležitý aj jeho tvar. Pre výstavbu rodinného domu sú najvhodnejšie obdĺžnikové parcely s pomerom strán 2:3, kde kratšia strana je orientovaná k prístupovej komunikácii.
Pri výbere stavebného pozemku je orientácia na svetové strany kľúčovým faktorom. Pre optimálne osvetlenie obytných miestností je ideálna orientácia pozemku s komunikačným napojením približne od severu. Takáto orientácia zabezpečí, že väčšina miestností bude prirodzene osvetlená počas dňa, čo prispieva k energetickej efektívnosti a príjemnej atmosfére v interiéri.
Avšak aj parcely s orientáciou opačnou k svetovým stranám môžu byť veľmi atraktívne, ak je pozemok dostatočne veľký a umožňuje umiestnenie rodinného domu ďalej od komunikácie. V takýchto prípadoch je možné vytvoriť priestor, ktorý poskytne potrebný komfort a zároveň zachová súkromie, aj keď orientácia na svetové strany nemusí byť ideálna.
Svahovitosť terénu zohráva dôležitú úlohu pri výbere stavebného pozemku, keďže ovplyvňuje nielen estetiku a funkčnosť stavby, ale aj finančné náklady na výstavbu. Rovinatosť alebo mierne zvažujúce sa parcely (do približne 10%) sú výhodnejšie, pretože ich príprava na výstavbu je menej nákladná a nevyžaduje špeciálne úpravy terénu.
Naopak, výrazne svahovité pozemky si vyžadujú špeciálnu úpravu, ako sú oporné múry alebo budovanie suterénu, čo môže zvýšiť náklady na výstavbu a skomplikovať celý proces. Tieto nároky na terénne úpravy môžu výrazne predražiť realizáciu stavby.
Pozor musíme dať pri voľbe stavebné parcely aj na podmienky zakladanie stavby z hľadiska hydrogeologického a únosnosti podložia. Je vhodné sa vyhnúť pozemkom v navážke, zasypaným struhám či vodným tokom a pozemkom s vysokou hladinou spodných vôd.
Parcely v mestách a v dosahu mestskej dopravy sú často drahšie než tie v prímestských obciach. Pred nákupom je dôležité získať kľúčové informácie, ktoré ovplyvnia rozhodovanie.
Preveríme, či je pozemok určený na výstavbu rodinného domu podľa územného plánu a aké regulačné zásady platia pre výstavbu. Skontrolujeme aj dostupnosť inžinierskych sietí a napojenie na komunikáciu.
Na katastrálnom úrade zistíme, či sa na pozemku nevyskytujú bremená alebo záväzky voči tretím osobám a či je pozemok vyňatý z poľnohospodárskeho pôdneho fondu. Tieto faktory môžu ovplyvniť cenu a proces kúpy pozemku.
Máte doplňujúce otázky alebo potrebujete bližšie informácie o našich službách? Neváhajte nás kontaktovať. Radi vám poskytneme podrobnosti a pripravíme individuálnu cenovú ponuku presne podľa vašich požiadaviek.
Na vaše otázky odpovieme čo najskôr, zvyčajne do 24 hodín. Tešíme sa na spoluprácu!