Hľadáte ideálny pozemok pre stavbu vášho rodinného domu? Náš kvalifikovaný tím odborníkov vám vie pomôcť aj v tejto otázke.
Výber vhodného stavebného pozemku je veľmi dôležitým rozhodnutím, ktoré budúci stavebník rodinného domu musí urobiť. Výhody i nevýhody stavebného pozemku nemožno v budúcnosti totiž zmeniť, môžeme ich len zmierniť či zvýrazniť pri vlastnej výstavbe rodinného domu.
Naša realitná činnosť sa špecializuje na výber ideálneho pozemku pre vašu stavbu. Či už plánujete rodinný dom, komerčný objekt alebo iný projekt, naším cieľom je pomôcť vám nájsť ten správny pozemok, ktorý bude vyhovovať vašim požiadavkám a potrebám.
Najmenšie stavebné parcely sú určené pre výstavbu radových rodinných domov, s veľkosťou okolo 300 m2 a minimálnou šírkou od 6 do 7,2 m. Výhodnejšie sú parcely so šírkou 9 až 10 m.
Stredné parcely vhodné pre menšie voľne stojace domy alebo dvojdomy majú výmeru od 400 do 600 m2, pričom optimálna šírka je 14 až 18 m u dvojdomov a 18 až 24 m pri voľne stojacich domčekoch. Veľké parcely (1000 m2 a viac) zodpovedajú výstavbe rodinných domov s bohatým zázemím, ako bazény a záhrady.
S veľkosťou parcely rastie jej úžitková hodnota, ale aj cena a náročnosť na údržbu. Preto je dôležité zvážiť finančné možnosti na kúpu parcely a jej následnú starostlivosť.
Pri výbere pozemku je dôležitý aj jeho tvar. Pre výstavbu rodinného domu sú najvhodnejšie obdĺžnikové parcely s pomerom strán 2:3, kde kratšia strana je orientovaná k prístupovej komunikácii.
Pri výbere stavebného pozemku je orientácia na svetové strany kľúčovým faktorom. Pre optimálne osvetlenie obytných miestností je ideálna orientácia pozemku s komunikačným napojením približne od severu. Takáto orientácia zabezpečí, že väčšina miestností bude prirodzene osvetlená počas dňa, čo prispieva k energetickej efektívnosti a príjemnej atmosfére v interiéri.
Avšak aj parcely s orientáciou opačnou k svetovým stranám môžu byť veľmi atraktívne, ak je pozemok dostatočne veľký a umožňuje umiestnenie rodinného domu ďalej od komunikácie. V takýchto prípadoch je možné vytvoriť priestor, ktorý poskytne potrebný komfort a zároveň zachová súkromie, aj keď orientácia na svetové strany nemusí byť ideálna.
Svahovitosť terénu zohráva dôležitú úlohu pri výbere stavebného pozemku, keďže ovplyvňuje nielen estetiku a funkčnosť stavby, ale aj finančné náklady na výstavbu. Rovinatosť alebo mierne zvažujúce sa parcely (do približne 10%) sú výhodnejšie, pretože ich príprava na výstavbu je menej nákladná a nevyžaduje špeciálne úpravy terénu.
Naopak, výrazne svahovité pozemky si vyžadujú špeciálnu úpravu, ako sú oporné múry alebo budovanie suterénu, čo môže zvýšiť náklady na výstavbu a skomplikovať celý proces. Táto činnosť terénnych úprav môžu výrazne predražiť realizáciu stavby.
Pozor musíme dať pri voľbe stavebné parcely aj na podmienky zakladanie stavby z hľadiska hydrogeologického a únosnosti podložia. Je vhodné sa vyhnúť pozemkom v navážke, zasypaným struhám či vodným tokom a pozemkom s vysokou hladinou spodných vôd.
Parcely v mestách a v dosahu mestskej dopravy sú často drahšie než tie v prímestských obciach. Pred nákupom je dôležité získať kľúčové informácie, ktoré ovplyvnia rozhodovanie o výbere pozemku pre vašu stavbu.
Naša realitná činnosť zahŕňa preverenie, či je pozemok určený na výstavbu rodinného domu podľa územného plánu a aké regulačné zásady platia pre výstavbu. Skontrolujeme tiež dostupnosť inžinierskych sietí a napojenie na komunikáciu.
V rámci našej realitnej činnosti na katastrálnom úrade zistíme, či sa na pozemku nevyskytujú bremená alebo záväzky voči tretím osobám a či je pozemok vyňatý z poľnohospodárskeho pôdneho fondu. Tieto faktory môžu ovplyvniť cenu a proces kúpy pozemku.
Máte doplňujúce otázky alebo potrebujete bližšie informácie o našich službách? Neváhajte nás kontaktovať. Radi vám poskytneme podrobnosti a pripravíme individuálnu cenovú ponuku presne podľa vašich požiadaviek.
Na vaše otázky odpovieme čo najskôr, zvyčajne do 24 hodín. Tešíme sa na spoluprácu!