Obytný súbor Chýne Dušnicko

Obytný súbor Chýne Dušnicko, je situovaný na juhozápadnom okraji obce Chýne, ktorá sa nachádza pri Prahe. Obec sa radí medzi prímestské oblasti Prahy, preto je tam dobrá dopravná dostupnosť nie len autom ale aj MHD a takisto dobrá občianska vybavenosť. Chýne je vyhľadávaná lokalita pre ľudí, ktorý chcú bývať v blízkosti veľkomesta, ale preferujú tichšiu vidiecku oblasť. Preto Obec vypísala súťaž na návrh jej rozšírenia.

 

Obytná zóna pozostáva z rodinnej a malo podlažnej bytovej zástavby. Pri rodinnej zástavbe sú navrhnuté solitérne rodinné domy s rozdielnou rozlohou pozemkov a na okrajoch zóny je umiestnená radová zástavba. Podrobnejšie sme sa venovali návrhu bytových domov. Brali sme do úvahy skutočnosť, že ide o vidiecke prostredie a preto sme sa bytové domy snažili zakomponovať do prostredia, tak aby nepôsobili rušivo.

 

Ide o trojpodlažné bytové domy so sedlovou strechou. 3 nadzemné podlažie  je podkrovné a je opticky zväčšené pomocou strešných vikierov. Jedná sa o pavlačové bytové domy hmotovo rozdelené na sekcie, niektoré sekcie sú ustúpené, čím vytvárajú zaujímavý tvar bytových domov. Každá bytová jednotka má svoj balkón alebo vyvýšenú terasu. Prízemné bytové jednotky majú ako pridanú hodnotu vlastné predzáhradky. Parkovanie v bytových domoch je riešené podzemným parkovaním. Každý bytový dom má samostatné podzemné parkovanie, ktoré kopíruje vonkajší obrys objektu.

 

Farebne je bytový dom ladený do sivej farby v kombinácii so žltou a červenou. Výrazné farby podporujú hravosť na objekte. Ďalším výrazným prvkov na fasáde sú veľké presklené plochy, ktoré opticky prepájajú bytové jednotky s prírodou, ktorá je v okolí.

 

Byty sú rozdelené na prízemné – jednopodlažné a mezonetové, ktoré prepájajú 2 a 3 nadzemné podlažie. Bytové jednotky na prízemí majú samostatné vstupy. Vstup do mezonetových bytov je vystúpený a vycentrovaný na stred, nachádza sa v ňom schodisko, ktoré vedie k pavlači na 2 nadzemnom podlaží. Bytové jednotky sú trojizbové s rozlohou od 140m2 do 170m2.