Dvojdom Monarská Alej Chorvátsky Grob

Dvojdom sme navrhli na parcele v zóne Monarská Alej v Chorvátskom Grobe. Zámerom bolo navrhnúť dvojdom na parcelu určenú pôvodne pre výstavbu len jedného rodinného domu, čo pre nás predstavovalo zaujímavú výzvu.

Parcela má nepravidelný zošikmený tvar, čomu sme prispôsobili aj hmotu dvojdomu a využili šikminu, vďaka ktorej vznikol efektný tvar domu. Keďže ide o dvojdom, skladá sa z dvoch samostatných obytných jednotiek s vlastnými vstupmi z bočnej strany.

Na spodnom podlaží sa nachádza denná zóna, ktorej dominuje obývacia izba spojená s kuchynským kútom a jedálňou. Štandard obývacej izby sme zvýšili tým, že sme sem navrhli krb. Okrem obývacej izby sa na prízemí nachádza kúpeľňa s WC a technická miestnosť.

Zmiešanočiarym schodiskom sa dostaneme na druhé podlažie, kde sme umiestnili nočnú zónu domu. Nachádza sa tu spálňa rodičov, dve detské izby a veľkorysá kúpeľňa s WC. Ľavá obytná jednotka má v spálni aj trojuholníkový balkón, ktorý predstavuje zaujímavý architektonický akcent v hmote dvojdomu.

Dvojdom sme zastrešili šikmou strechou, aby sme nadviazali na pôvodnú okolitú zástavbu v Chorvátskom Grobe. Hmota dvojdomu je hravo členená, snažili sme sa vytvoriť istú dynamiku a urobiť dvojdom zaujímavý z každej svetovej strany. Kompozícia fasády je založená na striedaní bielych omietnutých plôch a tmavých plôch s obkladom z umelého kameňa. Tieto kontrasty materiálov dávajú domu moderný výraz a zároveň pôsobia primerane v prostredí Chorvátskeho Grobu.

Podobné projekty